• سپیدهاما
  • جنگنده یوروفایتر تایفون، یکی از قوی ترین و مدرن ترین جنگنده های حال حاضر دنیا

جنگنده یوروفایتر تایفون، یکی از قوی ترین و مدرن ترین جنگنده های حال حاضر دنیا

29 فروردين, 1402

جنگنده یوروفایتر تایفون، یکی از قوی ترین و مدرن ترین جنگنده های حال حاضر دنیا، جنگنده یوروفایتر تایفون به دلیل ویژگی ها و خصوصیاتی که دارد به عنوان کابوس خلبانان جنگنده های هوایی شناخته می شود. با ما همراه باشید تا با جزئیات و ویژگی های این جنگنده بیشتر آشنا شوید.

جنگنده یوروفایتر تایفون

گردش‌های وحشیانه، توان اضافی بسیار زیاد این موتور و نمایش یک عملکرد واقعی در شتاب ۹ برابر گرانش زمین ، تایفون (TYPHON) را به کابوس خلبانان جنگنده‌های هوایی تبدیل کرده به گونه‌ای که هیچکس حاضر به رویارویی نزدیک با این شیطان نمی‌شود. تایفون پر انرژی طی مانورهای خود فشار بسیار سنگینی را به خلبان وارد می‌آورد که اگر لباس ضد شتاب پیشرفته این هواپیما وجود نداشت، شاید هیچ خلبانی را یارای تاب آوردن این فشارها نبود. علاوه بر این پیشرفته‌ترین نمایشگر کلاه خلبان موجود در جهان متعلق به این هواپیماست که در ترکیب با موشکهای قدرتمند IRIS-T و ایم ۱۳۲ قابلیتی وحشتناک برای شلیک به هر هدفی که در دید خلبان قرار گیرد را فراهم می‌کنند. تفاوتی نمی‌کند موقعیت جنگنده‌ی دشمن در چه جهتی از هواپیما قرار گرفته، تنها کافی است خلبان تایفون آن را ببیند تا آتش مرگبار سلاح‌هایش را بر روی آن نشانه رود. البته در گذشته عملکرد تایفون در زاویه حمله زیاد چندان تعریفی نداشت اما به تازگی بهینه سازی‌های آیرودینامیکی جدیدی جهت رفع این نقیصه روی آن صورت گرفته است. این بهینه سازی‌ها شامل فلپرون‌های گسترش یافته و بزرگتر، بهبود طراحی سطوح طوقه‌ مانند آیرودینامیکی روی بدنه و توسعه ریشه لبه حمله می‌باشند که به کمک آن‌ها تایفون توانسته است بر محدودیت‌های گذشته خود نیز فائق آید. بدین ترتیب این جنگنده با اتکا به توانمندی خود برای حفظ انرژی و ویژگی‌های آیرودینامیکی بهبود یافته حملات مرگ آوری را در زاویه حمله زیاد ترتیب دهد. کاری که در جنگنده اف ۱۸  یک ریسک محسوب می‌شود. هر چند اف ۱۸ نیز می‌تواند به مدد مانور پذیری خوب خود در زاویه حمله زیاد حملات موفقی داشته باشد اما این جنگنده طی اوجگیری به سرعت انرژی خود را از دست می‌دهد اما تایفون می‌تواند با انرژی بالا حمله را ادامه دهد. این بدان معناست که اگر حریف در اولین حمله موفق به انهدام تایفون نشود کلاهش پس معرکه است چرا که تایفون پر انرژی حمله را ادامه می‌دهد. این قابلیت حفظ انرژی تایفون موضوعی است که خلبانان اف ۲۲ را پس از رویارویی با آن به حیرت واداشته است.

پیروزی‌های پیاپی این جنگنده در تمرینات رزم هوایی نزدیک از تایفون هم مانند رپتور یک اسطوره ساخته و حتی بنا به گفته خلبانان رپتور، هر چند عملکرد تایفون در نبرد نزدیک مانند رپتور است اما بهره‌گیری از موشک‌های بهتر و اندازه کوچکتر باعث شده تایفون یک سرو گردن بالاتر قرار گیرد.

  • نمایشگر مستقر روی سر خلبان: دارد
  • موشک پیشرفته مخصوص نبرد نزدیک: دارد، ایم ۱۳۲ و  IRIS-T
  • میزان پنهان ماندن از دید چشمی: متوسط
  • نسبت نیروی جلوبرنده به وزن:‌ عالی
  • توانایی پرواز با زاویه حمله زیاد: ضعیف
  • نرخ گردش مداوم: عالی
  • نرخ گردش ناگهانی: عالی