خاب لوپ (loop pile) چیست؟

29 فروردين, 1402

خاب لوپ (loop pile) چیست؟، سه نوع نخ در الیاف و بافت فرش های ماشینی استفاده می¬شود که آن ها را می توان نام برد: نخ خاب، تار و پود. تار با نام شانه و پود با نام تراکم معروف است. کیفیت فرش به مقدار تراکم آن بستگی دارد یعنی هر چه میزان تراکم فرش بیشتر باشد، فرش کیفیت بیشتری دارد.

به همین خاطر فرش ماشینی 1000 شانه نسبت به فرش ماشینی 1200 شانه از کیفیت کمتری برخودار بوده همچنین هر دو این فرش ها کیفیت بیشتری نسبت فرش ماشینی 700 شانه دارند.
نخ خاب نیز انواع مختلف و متنوعی دارد. مثل پلی استر، اکرولیک و ب اف سی. برای مثال: اگر جنس نخ خاب مورد استفاده در فرش از اکرولیک باشد، نام آن فرش، فرش اکرولیکی است. در واقع نخ خاب همان الیافی است که در فرش به کار رفته و شما می¬توانید نرمی یا زبری آن را احساس کنید. ریز بافی و درشت بافی فرش نیز به نخ خاب بستگی دارد. همچنین نخ خاب در استحکام و مقاومت فرش نیز تاثیر گذار است. پس این مطالب می¬تواند به شما در انتخاب فرش مناسب خود کمک کند.

معنی لغوی لوپ : 

لوپ به معنی بافتن به شکل حلقه حلقه است. بافت فرش ماشینی با نخ لوپ به این شکل است که این نوع نخ در بافت امتداد پیدا کرده و بریده نمی¬شود، سپس نخ ها به شکل حلقه حلقه در می¬آیند. از این رو فرشی که به این روش بافته می¬شود، دارای استحکام و زیبایی بالایی است.

انواع بافت خاب لوپ:

1- بافت حلقه ای کوتاه و کشیده شده
2- بافت خاب حلقه ای طرح دار که ترکیبی از خاب حلقه ای و خاب بریده شده است.
3- بافت خاب حلقه ای بلند
شکل و ظاهر بافت ترکیبی شبیه به فرش های سیسال است که امروزه در بازارهای آمریکا، اروپا و آسیای شرقی بسیار محبوبیت دارد. جنس نخ هایی که در بافت فرش های خاب لوپ استفاده می¬شود، ممکن است از پشم خالص یا الیاف مصنوعی باشد. در اکثر مواقع، در بیشتر این نوع فرش ها از الیاف مصنوعی استفاده می¬شود. دلیل استفاده از الیاف مصنوعی در این فرش ها قیمت پایین این الیاف است. در فرش های سفارشی از پشم با رنگ خالص استفاده می¬شود که قطعاً هزینه بیشتری را در بر دارد.