خرید فرش مناسب با موقعیت مکانی

29 فروردين, 1402

خرید فرش مناسب با موقعیت مکانی، توضیح ساده این عنوان را می توان در یک جمله بیان کرد. انتخاب فرش متناسب با مکان مورد استفاده در خانه. فرش انتخابی شما برای سالن پذیرایی باید متفاوت با اتاق خواب یا راهرو باشد. در انتخاب و خرید فرش اول از همه باید به اصل یا تقلبی بودن فرش دقت کنید. در ابتدا ویژگی های فرش مناسب برای بخش های مختلف خانه را توضیح خواهیم داد.

1. انتخاب فرش برای راهرو یا محیط های پر رفت و آمد: 

همان طور که می دانید در مکان های پر رفت و آمد، احتمال خراب شدن فرش بیشتر است. بنابراین برای چنین مکان هایی، نیاز به فرشی دارید که عمر و مقاومت بیشتری داشته باشد. فرش های دست بافت و ماشینی به علت قیمت بالا برای این منظور استفاده نمی شوند برای این نوع مصارف، گلیم فرش یا فرش گبه توصیه می شود. چرا که این نوع فرش ها مقاومت بالایی داشته و در صورت رفت و آمد زیاد بر خلاف سایر فرش ها از بین نمی روند.

2. انتخاب فرش متناسب با میزان نور خانه:

عامل مهم دیگر در انتخاب فرش، نورگیر بودن یا نبودن خانه و تناسب آن با فرش انتخابی است. اگر منزل شما نورگیر نیست و نور کافی در منزل وجود ندارد کافی است، برای حل این مشکل از فرش هایی با رنگ روشن مانند: کرم استفاده کنید. این مسئله برای اتاق ها نیز صدق می کند. اما نکته ای که در اتاق خواب کودک وجود دارد در نظر گرفتن لک گرفتن فرش است که توصیه می شود در اتاق کودک از رنگ های چرک تاب استفاده کنید.

3. انتخاب فرش مناسب آشپزخانه: 

با توجه به محیط آشپرخانه، میزان رفت و آمد بالا و احتمال لک شدن فرش آشپزخانه، لازم است برای این منظور از فرشی استفاده کنید که توانایی بالایی در مقابل شست و شوی سالیانه، ماهانه و ... را داشته باشد. فرش آشپزخانه به دلیل احتمال کثیف شدن بالا، باید به طور مستمر شسته شود و به راحتی نیز قابل شستشو باشد. برای این منظور ما گلیم فرش را پیشنهاد می کنیم. اما گاهی فرش های فانتزی برای این منظور محبوب تر هستند. اما باید دقت داشت در صورتی، این نوع فرش انتخاب درستی خواهد بود که محیط دیگری برای آشپزی مانند مطبخ داشته باشید چرا که شستشوی فرش های فانتزی متفاوت از فرش های معمولی است.

4. انتخاب فرش با توجه به جنس: 

جنس تمام فرش ها فارغ از نوع مصرف در مکان خاص اهمیت دارد الیاف آکرویلیک از نظر جنس نزدیک تر به الیاف پشم طبیعی است.