معرفی انواع افزونه‌های گوگل­ کروم

29 فروردين, 1402

معرفی انواع افزونه‌های گوگل­ کروم، در این بخش به معرفی ۴ دسته‌ی اول افزونه های گوگل کروم یعنی اپلیکیشن، بازی، افزونه یا Extension و تم ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

اپلیکیشن و بازی

اپلیکیشن­‌ها، به دو صورت با گوگل ­کروم ادغام می‌شوند:

حالت اول: گاهی برای یک وب‌سایت، یک میان‌­بر تولید می­‌شود و آن را در قالب یک افزونه در اختیار گوگل کروم قرار می‌­دهند. شما با نصب چنین افزونه‌هایی نیاز نیست که آدرس سایت موردنظر را به ذهن بسپارید؛ کافیست افزونه­‌ی اپلیکیشنی یا میان­‌بر را نصب کنید. در چنین صورتی در صفحه‌­ی خانگی و اصلی گوگل کروم، آیکون یا لوگوی سایت موردنظر قرار می‌گیرد که با کلیک بر آن می‌­توانید به سرویس موردنظر دسترسی پیدا کنید.

حالت دوم: در حالت دوم که به اپلیکیشن­‌های کروم، مشهور هستند، شما می‌­توانید یک سری کارها را در مرورگر انجام دهید. البته برای چنین اپلیکیشن­‌هایی وب‌سایت مجزا طراحی نشده و صرفا عملیات توسط مرورگر گوگل کروم دنبال می‌­شود. برای این دسته از افزونه­‌ها نیز یک آیکون یا لوگوی شاخص در صفحه­‌ی اصلی مرورگر نمایش داده می‌­شود که با کلیک بر آن می­‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

به‌طور کلی اپلیکیشن­‌ها، ابزارهایی برای دسترسی مستقیم کاربران به ابزارها و وب‌سایت‌ها و امکانات افزوده شده به مرورگر هستند که بازی نیز جزیی از این اپلیکیشن‌­ها است. بازی‌­ها نیز می­‌توانند به‌طور مجزا، برای گوگل ­کروم، طراحی شده باشند یا اینکه به عنوان یک میان­بر از وب‌سایت بازی خاصی، عمل کنند.

افزونه‌­ یا Extension

افزونه‌­ها به شیوه‌­های مختلفی با مرورگر ادغام می‌­شوند که در زیر به آن­‌ها پرداخته‌­ایم:

افزونه‌­هایی که به خود مرورگر امکاناتی اضافه می‌­کنند

برخی از افزونه‌­ها نیز هستند که هر چند در تولبار یا نوار ابزار قرار می‌­گیرند و قابلیتی اضافه و مفید و کاربردی به مرورگر اضافه می­‌کنند. برای مثال می­‌توان به صفحه‌ی یادداشت اشاره کرد. به‌طور واضح‌­تر این دسته از افزونه­‌ها، بخش­‌ها و امکاناتی به مرورگر اضافه می­‌کنند که به کارایی بیشتر خود مرورگر می‌افزاید. بعضی از افزونه­‌ها، بعد از نصب شدن در نوار ابزار و در کنار نوار آدرس یا بخشی از مرورگر قرار می­‌گیرند تا با سرویس‌دهی به کاربر، دایما در دسترس او باشند.

افزونه­‌هایی که قابلیتی را به منوی باز شده بعد از راست کلیک اضافه می­‌کنند

وقتی‌که روی صفحه­‌ای راست کلیک می­‌کنید، منوهایی ظاهر می­‌شود. این بخش یکی از بهترین مکان‌­ها برای قرار دادن امکانات کمکی است که کاربران بدان زیاد نیاز دارند. بیشترین تمرکز کاربر بر روی فلش ماوس است؛ بنابراین در بخش منوی راست کلیک نیز امکاناتی توسط افزونه‌­ها قابل افزودن است.

افزونه‌­هایی که با نرم‌افزارهای تحت وب ادغام می­‌شوند

ازجمله نرم‌افزارهای تحت وبی که شمار زیادی افزونه برای آن طراحی و توسعه یافته است می­‌توان به جی­میل اشاره کرد. 

تم ها

تم­‌ها نیز نمونه‌­ای از افزونه­‌ها هستند که همچون دیگر اپلیکیشن­‌ها و افزونه­‌ها قابل‌دسترسی است. کافیست تم موردنظرتان را انتخاب کنید و روی دکمه­‌ی ADD TO CHROME کلیک کنید. بعد از این، تم موردنظر روی مرورگر اعمال می‌­شود. به دلیل شباهت نحوه­‌ی نصب و کنترل تم‌­ها با دیگر افزونه­‌ها از توضیح آن خودداری می­‌کنیم.