لکه برداری فرش

لکه برداری فرش ، فرش یکی از اجزای مهم موجود در دکوراسیون منزل می باشد که در انواع مختلف دستبافت و ماشینی مورد استفاده قرار می گیرد. فرش ممکن است در اثر عوامل مختلفی مانند ریختن مواد، رفت و آمد زیاد و ... آلوده شود. اگر بلافاصله قسمتی را که کثیف شده است،

تمیز کنید، دیگر احتیاجی نیست تا فرش را به طور کامل بشویید. در برخی موارد لکه هایی بر روی فرش ایجاد می شود. برای اینکه بتوانید این لکه ها را از بین ببرید، بایستی از نوع لکه، جنس فرش و نحوه شستشوی آن آگاهی داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است به فرش های ارزشمند خود آسیب وارد کنید.
بسیاری از افراد برای برطرف کردن لکه های ایجاد شده بر روی فرش خود از مواد طبیعی استفاده می کنند. در این حالت دیگر نیازی به شستشوی کامل فرش نیست.

لکه های مختلفی که ممکن است روی فرش ایجاد شوند :


- لکه های طبیعی مانند لکه میوه ها، شیر و غذاهای طبیعی : این لکه ها را می توانید به کمک سرکه سفید و یا مواد شوینده مایع پاک کنید. برای این منظور این مواد را با آب گرم مخلوط کنید.
- لکه جوهر : برای از بین بردن لکه جوهر می توانید از ماست استفاده کنید. برای این کار مقداری ماست را بر روی لکه جوهر بمالید. زمانی که ماست با جوهر مخلوط شد، آن را با یک قاشق از روی فرش پاک کنید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا لکه برطرف شود.
- لکه قهوه و خون : برای برطرف کردن لکه قهوه و خون از ترکیب آب و نوشابه استفاده کنید.
- لکه چربی : در مواقعی که بر روی فرش لکه چربی ایجاد می شود، از اتو کمک بگیرید. برای این منظور در ابتدا بر روی محل لکه ، یک پارچه کهنه پهن کنید و اتو را با دمای متوسط بر روی آن بکشید. این کار باعث می شود تا لکه روغن از روی فرش به پارچه منتقل شود.
- لکه نوشابه : برای برطرف کردن این لکه، ابتدا مایع نوشابه را با استفاده از یک قاشق از سطح فرش پاک کنید. در ادامه مقداری مایع شوینده را با آب مخلوط کنید و کف حاصل از آن را بر روی لکه بمالید.
- لکه ادویه : گاهی اوقات ادویه بر روی فرش می ریزد و لکه ایجاد می کند. برای رفع این نوع لکه از مقدار کمی آبلیمو همراه با آب استفاده کنید. در انتها بر روی لکه، یک دستمال خشک بکشید.