6 روش خانگی پاک کردن لکه آدامس از روی فرش ، همواره اتفاقات غیر منتظره زیادی رخ می دهد که منجر به لک زدن فرش می شود. ریختن مواد غذایی و ... روی فرش باعث ایجاد لکه هایی شده که با زحمت پاک می‌شوند.

اما بدترین لکه ای که برای فرش وجود دارد چسبیدن آدامس به فرش است که غالبا سخت تر از لکه های دیگر پاک می‌شود اما نگران نباشید در این مطلب چندین روش برای پاک کردن اصولی آن بیان خواهیم کرد.
روش هایی که بدون آسیب رساندن به فرش، لکه را پاک می‌کنند اما در همین ابتدا توصیه می‌کنیم از روغن، بنزین و چاقو برای از بین بردن لکه‌ها استفاده نکنید چرا که دو مورد اول علاوه بر آسیب رساندن به فرش بوی نامطبوعی را روی فرش شما به جا می‌گذارند.
روش‌هایی که در ادامه بیان خواهیم کرد تست شده‌اند اما شما با توجه به حساسیت لکه و مواد مورد نیاز در هر روش، یکی را به دلخواه انتخاب کنید. در برخی از گزینه ها از اشیا تیزی استفاده می‌شود دقت کنید که این گام را با دقت انجام دهید تا آسیبی به فرش وارد نشود. نوع فرش شما نیز اهمیت دارد چرا که فرش‌های ماشینی با تراکم بالا مثل فرش ماشینی 1200 شانه و 1000 شانه مقاومت بالاتری در برابر لکه‌ها دارند.


یخ : 


آدامس با سرد شدن سفت می‌شود با علم بر این ویژگی از یخ استفاده می‌کنیم تا آدامس را سفت کرده و با یک تیزی مناسب آن را از روی فرش برداریم. برای این منظور کافی است یخ را داخل کیسه بریزید و بر روی لکه قرار دهید برای این کار صبور باشید و در صورت لزوم چندین بار این کار را در بخش های مختلف انجام دهید.


اسپری تافت مو : 


کافی است با اسپری کردن تافت بر روی آدامس ، آن را سفت کنید تا با تیزی به راحتی جدا شود.


الکل : 


الکل را بر روی لکه بریزید و کمی صبر کنید سپس با قاشق لکه را بردارید.


حلال‌ها : 


برای استفاده از حلال ها لازم است ابتدا آن ها را در گوشه ای از فرش که کمتر دیده می شودامتحان کنید. در صورت عدم آسیب، آن را بر روی لکه بریزید و 10 الی 15 دقیقه صبر کرده سپس آن را جدا کنید.


مایع ظرفشویی و نمک : 


مایع را بر روی لکه ریخته سپس با فاصله زمانی 5 دقیقه نمک را اضافه میکنیم و کمی صبر می کنیم تا بدون آسیب رساندن به پرز فرش لکه را جدا کنیم.


آبلیمو و نوار چسب : 


آبلیمو را روی لکه بریزید و چند دقیقه‌ای منتظر بمانید. بعد از آبکشی، می توانید لکه را به راحتی پاک کنید اگر با انجام این گام قسمتی از لکه باقی ماند کافی است ابتدا آن ناحیه را سرد کرده و با چسب و ناگهانی جدا کردن آن از فرش، لکه را پاک کنید. علت سرد کردن این قسمت به دلیل کش آمدن آدامس گرم است.